Участь НаУКМА у Коаліції з просування оцінювання наукових досліджень (CoARA)
- Деталі
- Дата публікації: Четвер, 28 листопада 2024, 15:28
Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA) — це колектив організацій, які прагнуть реформувати методи та процеси, за допомогою яких оцінюються дослідження, дослідники та дослідницькі організації. Сучасні методи оцінки досліджень значною мірою покладаються на показники, засновані на публікаціях (кількість публікацій, кількість цитувань), і часто не розпізнають широкий спектр внесків дослідників.
Понад 700 дослідницьких організацій, спонсорів, органів оцінювання, професійних товариств та їх асоціацій погодилися щодо спільного напряму та керівних принципів впровадження реформи в оцінці досліджень, дослідників і дослідницьких організацій, викладених в Угоді про реформування оцінки досліджень, опублікованій у липні 2022 року, яка містить план реформи та впровадження. Підписанти цієї угоди зобов’язуються дотримуватись спільного бачення, яке полягає в тому, що оцінка досліджень, дослідників і дослідницьких організацій визнає різноманітні результати, практики та заходи, які максимізують якість і вплив досліджень. Це вимагає базування оцінки насамперед на якісному судженні, для якого експертна оцінка є центральною, що лише підтримується відповідальним використанням кількісних (наукометричних та бібліометричних) показників. Рух за реформи, підкріплений Угодою та Коаліцією, має на меті стати інклюзивним простором для співпраці, щоб разом просуватися до якіснішої, ефективнішої та інклюзивної дослідницької системи. Він пропонує платформу для пілотування та експериментування, розробки нових критеріїв оцінювання, методів та інструментів, а також для спільного, критичного осмислення, обміну передовим досвідом і взаємного навчання. Підтримуючи роботу Коаліції, організації вирішуватимуть кроки, яких необхідно вжити для виконання зобов’язань, і темпи свого шляху до реформ, які можуть змінюватися залежно від контексту (національного, дисциплінарного чи оцінювання окремих дослідників, дослідницьких підрозділів), а також стратегічні цілі та місію кожної організації.
НаУКМА долучився до підписантів Угоди щодо реформування оцінювання досліджень у листопаді 2024 року й повністю поділяє місію та практики оцінювання науковців і наукових інституцій, які базовані на поєднанні експертної оцінки, підкріпленої кількісними показниками лише там, де це доречно, і лише для посилення чи доповнення експертного оцінювання.
Матеріал підготовлено Центром наукометрії та цифрової підтримки досліджень НаУКМА