У НаУКМА відбулася презентація книги Тамари Марценюк «Безстрашні. Історія українського фемінізму в інтервʼю»
- Деталі
- Дата публікації: Понеділок, 05 травня 2025, 11:54
У НаУКМА відбулася презентація книги Тамари Марценюк «Безстрашні. Історія українського фемінізму в інтервʼю».
«Безстрашні. Історія українського фемінізму в інтервʼю» — книга, в якій авторка досліджує коріння сучасного українського фемінізму в незвичному форматі — низки інтерв'ю, що дає змогу легше сприймати текст.
До створення книги долучилися 23 жінки-лідерки феміністичного руху початку 90-х років із різних регіонів України та з-поза її меж, які стали героїнями інтерв'ю, а саме: Марта Богачевська-Хом’як, Оксана Кісь, Тамара Мельник, Тамара Злобіна, Лариса Кобилянська, Елла Ламах, Тетяна Ісаєва, Наталія Карбовська, Марія Дмитрієва, Анна Довгопол та інші активістки. Видання вшановує їхній внесок у розвиток феміністичного руху, гендерних студій та відданість рівноправності, закликаючи до подальшої боротьби за права жінок.
Презентація стала не просто знайомством із новою книгою, а й простором для діалогу про історію, сучасність і майбутнє українського фемінізму. Подія ще раз актуалізувала питання гендерної рівності та важливість історичної пам’яті про жінок, які започаткували феміністичний рух в умовах суспільних трансформацій 90-х.
Авторка книги, доцентка кафедри соціології НаУКМА, науковиця та дослідниця гендерних студій Тамара Марценюк під час презентації наголосила:
«Мало хто знає, як багато було зроблено для фемінізму в 90-х роках. Добре, що тоді були героїні, які не боялися стояти на своєму. Завдяки їм ми сьогодні стикаємось з новими викликами, а не з тими, які вони вже подолали. Ми стоїмо на плечах багатьох активісток — жінок, які зробили надзвичайно багато для змін в Україні».
У заході також взяли участь двоє з героїнь книги — докторка соціологічних наук, деканка Факультету охорони здоров’я, соціальної роботи та психології НаУКМА Світлана Оксамитна, а також кандидатка філософських наук, координаторка Громадської ради з гендерних питань при МФО «Рівні можливості», керівниця Програми рівних можливостей жінок ПРООН Лариса Кобелянська.
Модераторкою події виступила Ірина Ніколайчук — випускниця Могилянки, літературознавиця, критикиня та головна редакторка Creative Women Publishing.