«Yollar» — нова трирічна ініціатива з підтримки Кримських студій НаУКМА
- Деталі
- Дата публікації: Середа, 16 липня 2025, 18:25
У контексті розширення академічного партнерства в Україні та в межах Програми з вивчення Східної України імені Ковальських, Канадський інститут українських студій (КІУС) Університету Альберти у співпраці з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» започатковує Ініціативу «Yollar» на підтримку Кримських студій у НаУКМА.
«Yollar» кримськотатарською означає «дороги». Упродовж трьох років Ініціатива «Yollar» підтримуватиме діяльність НаУКМА у сфері кримських студій. Мета цього проєкту, над концепцією якого спільно працювали обидві установи — НаУКМА і КІУС, полягає у посиленні наукової та академічної спроможності Центру кримських студій НаУКМА — як на національному, так і на міжнародному рівні.
Зосереджена на кримських татарах — корінному народі України, ініціатива «Yollar» реалізує мандат Програми Ковальських з вивчення Східної України — досліджувати й популяризувати історію, ідентичність і культуру Східної, Південної та Центральної України. Ініціатива «Yollar» є продовженням діяльності КІУС з підтримки кримськотатарських студій і має на меті розширити міжнародну взаємодію цієї дисципліни як частини ширшого поля студій корінних народів.
«Ця ініціатива є надзвичайно важливою для розвитку досліджень історії та культури кримських татар, а також позиціювання й поширення теми Криму у світі — через призму вивчення кримськотатарського народу як корінного народу України. Спільний проєкт із КІУС стане каталізатором якісного зростання кримських студій, посилить їх актуальність та сприятиме формуванню сучасного академічного дискурсу щодо Криму», — зазначив президент НаУКМА Сергій Квіт.
«Геополітичні виклики й загрози, які вже одинадцять років переслідують корінні народи України та Криму, вимагають геополітичних рішень. Саме тому для подальшого розвитку кримськотатарських студій необхідна розбудова міжнародної солідарності та мережування дослідників цієї тематики з фахівцями зі студій корінних народів. Адже доробок цієї світової спільноти заслуговує на особливу увагу українських науковців», — наголосила директорка Канадського інституту українських студій Наталія Ханенко-Фрізен.