У НаУКМА відбулось засідання Українсько-польської комісії для дослідження взаємин у 1917–1921 рр.

 

13-15 травня 2019 року в Академії відбулося третє засідання Українсько-польської комісії для дослідження взаємин 1917–1921 рр., що була створена  22 березня 2018 р. на базі двох університетів – Національного університету «Києво-Могилянська Академія» та Варшавського університету. 

 

Її співголовами є професор Владислав Верстюк та професор Ян Яцек Бруський.

 

У рамках засідання Комісії відбулася відрита дискусія «Публічні ролі істориків ХХ століття».

Під час закритого засідання 13–14 травня детально обговорювались два проекти публікацій, що починають видавничі серії праць Комісії:

1. Союз Пілсудський–Петлюра. Документи і матеріали.

2. Праці Комісії для дослідження українсько-польських взаємин 1917–1921 рр.

Обговорювався також Словник Енциклопедії Української революції, зокрема гасла, присвячені особам, інституціям та подіям, які впливали на українсько-польські взаємини 1917–1921 рр. Досягнуто згоди на участь польських колег у підготовці енциклопедії.

 

Редакційна робота над Працями Комісії має завершитися у червні, після отримання від авторів статей решти необхідних матеріалів. Остаточний термін надсилання узгоджено на 23 травня 2019 р. Презентацію тому Праць Комісії планується провести восени 2019 р. у Києві та в грудні 2019 р. у Варшаві.

 

Відповідальними редакторами тому Союз Пілсудський–Петлюра є Ян Пісулінський та Віталій Скальський. Створено групу, що опрацює до 30 червня детальні принципи видання джерельної серії, у склад якої увійшли: Ян Пісулінський, Віталій Скальський, Ян Яцек Бруський, Владислав Верстюк.

Узгоджено термін 30 червня для зібрання всіх фото- і ксерокопій документів (відповідальні особи – Ян Пісулінський та Віталій Скальський).

Узгоджено термін завершення тексту тому на 1 грудня 2019 р.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Максим Потапенко представив огляд документів з колекції ІІ та ІІІ польських корпусів Державного Архіву Київської Області та пропозицію видання цих документів окремим збірником. Обговорено також питання оцифрування цієї колекції. З огляду на їх високу інформаційну цінність Комісія вирішила звернутися до Дирекції Військового історичного бюро (Центральний Військовий архів у Варшаві) з пропозицією започаткувати співрацю над виданням джерельної публікації, яку готують Максим Потапенко та Мацєй Кротофіль.

 

Узгоджено, що співголови Комісії ще протягом травня зустрінуться з керівництвом Головного управління державних архівів РП. Серед пропозицій співпраці з Управлінням та українськими архівами будуть представлені:

1. Проект путівника по колекціях державних польських архівів, що стосуються українсько-польських взаємин 1917¬¬–1921 рр.

2. Проект Влодзімєжа Менджецького "Поляки, народжені в Україні, що проживали в ІІ Річ Посполитій".

3. Можливість оцифровування найважливіших колекцій документів, що зберігаються в українських державних архівах.

 

Маріуш Коженьовський та Олег Разиграєв проведуть архівні пошуки в Державному архіві Вінницької області і підготують перелік документів для публікації в рамках тому Соціальний вимір українсько-польських взаємин 1917–1921 рр.

 

Наступне засідання планується у Варшаві 9–10 грудня 2019 р.

Передбачується також робочі зустрічі під час конференцій, присвячених 140- річчю від народження Симона Петлюри (травень 2019) та сторіччю українсько-польських дипломатичних взаємин (вересень 2019).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інформація підготовлена за матеріалами «Комюніке з засідання Українсько-польської комісії для дослідження взаємин у 1917–1921 рр.».  

© 2012-2023 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна