За результатами дослідження Центру психосоціального супроводу НаУКМА програму СЕТА рекомендують впровадити на державному рівні

 

Результати спільного проєкту НаУКМА (Центр психосоціального супроводу), Університету Джонса Гопкінса (США) та Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Дослідження ефективності програми психологічної допомоги СЕТА для ветеранів, переселенців і членів їхніх родин» довели ефективність програми психологічної допомоги СЕТА для ветеранів, їхніх родин і переселенців. 

 

29 січня на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі дослідники програми СЕТА презентували результати, котрі підтверджують, що в охоплених дослідженням клієнтів після першого місяця роботи за програмою прояви симптомів депресії, ПТСР та тривоги знизилися удвічі. Програма СЕТА передбачає комплексну допомогу для людей, які мають і депресію, і підвищену тривожність, і ПТСР, та в більшості випадків призводить до швидкого поліпшення стану без використання медикаментів та необхідності звертатися до психіатра, розповів Сергій Богданов, керівник Центру психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА.

У дослідження були включені 302 клієнти. На початку симптоми у всіх були на однаковому рівні. 99% мали симптоми ПТСР, 90% – депресії, близько 20% – тривоги. З 246 клієнтами одразу працювали за програмою СЕТА, решта – почали на шість місяців пізніше, для можливості порівняння – щоб розуміти, чи саме програма призвела до позитивного ефекту, чи стан людини покращився під впливом інших факторів.

«Через місяць після закінчення програми для контрольної групи симптоми депресії дещо знижувались самі по собі. Але для клієнтів які були у короткій і стандартній програмі СЕТА симптоми знизилися наполовину. Ми продовжували опитування людей щомісяця протягом півроку – їхній стан після покращення далі залишався незмінним. Така ж ситуація спостерігається для клієнтів з ПТСР і тривогою… Тому ми тепер можемо рекомендувати програму до впровадження як ефективну», – розповів Сергій Богданов.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Методика СЕТА передбачає навчання людини певним навичкам, щоб впоратися з тими чи іншими симптоматичними проявами.

 

«Це дуже продуманий підхід, у якому консультант оцінює стан і обирає план роботи з людиною, а його кроки відстежуються супервізорами і тренерами», – пояснює Віра Чернобровкіна, СЕТА-тренер, професор кафедри психології та педагогіки Національного університету «Києво-Могилянська академія». «Програма має «протокол безпеки» для роботи з людьми, які мають суїцидальні думки або пориви завдати шкоди іншим, або є загроза застосування насильства до них. За необхідності, протокол безпеки включається з перших зустрічей і дозволяє знизити ризики. Наш досвід показав, що ми можемо співпрацювати з психіатрами, які за необхідності можуть доповнювати допомогу медикаментозним лікуванням», – додає Віра Чернобровкіна.

 

На сьогодні програма охоплює Київську, Запорізьку та Харківську області. За цей час підготували 31 консультантів, які вже надали допомогу 207 клієнтам у Києві, 25 у Харкові та 70 у Дніпрі. Проєкт впроваджується Школою громадського здоров’я ім. Блумберга Університету Джонса Гопкінса (США) у партнерстві з Національним університетом «Києво-Могилянська академія».

 

Зі слів Пола Болтона, головного дослідника і керівника Групи прикладних досліджень у сфері психічного здоров’я Школи громадського здоров’я ім. Блумберга Університету Джонса Гопкінса (США), «основними завданнями проєкту є розбудова місцевої спроможності у забезпеченні немедичної підтримки у сфері психічного здоров’я на рівні громад, проведення рандомізованого контрольованого дослідження програми СЕТА з метою перевірки ефективності програми психологічної підтримки для ветеранів, ВПО та членів їхніх родин, а також дослідження можливостей її подальшого поширення в Україні».

 

Окрім надання допомоги за програмою СЕТА фахівці Центру психосоціального супроводу НаУКМА також розробили сертифікований навчальний курс  на основі СЕТА для людей, які забажали стати консультантами – переважно психологи, соціальні працівники і ветерани.

Олександр Алієв, ветеран, консультант СЕТА, психолог Бородянського центру соціальної реабілітації, розповів, що після поранення й полону сам зіткнувся з психологічними пролемами і тоді з власного досвіду побачив, що ветерану доступ до якісної психологічної допомоги отримати непросто. Отримавши психологічну освіту, Олександр пройшов навчання за програмою СЕТА і вже працює з людьми. За його словами, ветерану з ветеранами працювати набагато простіше, тому що це спілкування «рівного з рівним»: «Я як ветеран бачу, що людина має доступ до програми, може працювати з нею 2-3 місяці – і вийти з вирішеними питаннями травми, депресії, тривожного стану і навіть вживання речовин. До цього я як ветеран мав тільки разові консультації, «гасіння» кризових станів».

 

Другий етап проєкту триватиме до червня 2021 року, розповіла Тетяна Растригіна, старший проектний менеджер Відділу охорони здоров’я Державної агенції з міжнародного розвитку США (USAID). За цей час програму планують поширити на 10 областей, у співпраці з Міністерством охорони здоров’я, Міністерством у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб і Мінсоцполітики.

 

Сергій Богданов розповів, що збираються запустити також програму для ширшого кола людей – для групового навчання про основи психічного здоров’я, щоб люди краще розуміли, як працює їхня психіка. Працювати планують в першу чергу з ветеранськими організаціями.

За матеріалами Українського кризового медіа-центру   

© 2012-2023 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна