У НаУКМА відбудеться круглий стіл «Радянське «я» і радянське «ми» — з питань наукового осмислення радянського минулого в контексті російсько-української війни

2 липня 2024 року в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» відбудеться круглий стіл: Радянське «я» і радянське «ми» з питань наукового осмислення радянського минулого в контексті російсько-української війни.

 

Коли?

2 липня о 10:00

 

Де?

Музей НаУКМА, 1-й поверх

 

Організатор:

Кафедра історії факультету гуманітарних наук НаУКМА

 

Зареєстуватись для участі онлайн

 

Ідея круглого столу — створити майданчик для наукової рефлексії та спроби початкової концептуалізації радянського минулого з уваги на виклики російсько-української війни.

 

24 лютого 2022 року для більшості українців стало точкою незвороту у ставленні не лише до держави-агресорки, до її мови і культури, але й до спільного з нею минулого. Особистий травматичний досвід, суспільні очікування, державна політика пам’яті (декомунізаційні та дерусифікаційні заходи) безумовно впливають на дослідників, які займаються радянським і імперським минулим.

Зрозуміле бажання цілком відмежуватися від того минулого як досліднику/ці, що його багато хто поділяв на початку повномасштабної агресії, з плином часу трансформувалось у необхідність відрефлексувати й проговорити, що українські історики можуть робити з радянським (як і імперським) минулим, так само як і їх спадщиною у нашому сьогоденні. Затаврувати як чуже і репресивне? Свідомо відмовитись від прагнення наукового пізнання, зважаючи на кон’юнктурність ситуації, в якій ми усі перебуваємо? Чи спробувати хоча б проговорити необхідність, можливість і характер української перспективи у дослідженні цього минулого? Тієї перспективи, яку — не лише у формі публічної історії — транслювати на український соціум, але й на академічні кола на Заході, які, не секрет, і досі перебувають під значним впливом російських історичних наративів.

 

Такі міркування спонукали нас організувати цей круглий стіл. У межах випрацювання такої української перспективи, ми запрошуємо проговорити конкретні дослідницькі аспекти:

 

- Термінологія, поняттєвий апарат, хронологія

- Джерельні питання

- Наукове осмислення радянського минулого: як ми можемо використовувати напрацювання російських дослідників

- Актуальні дослідницькі питання

- Дослідження радянського повсякдення: проблеми та шляхи їх вирішення

- Радянська спадщина у сучасному: можливості дослідження біжучої історії

- Релігія і Церква в минулому і сучасності

 

У межах заходу також відбудеться презентація колективної монографії «Радянське «я» і радянське «ми» між ідеологією і реальністю», яка вийшла друком у видавництві Дух і Літера.

 

© 2012-2024 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна