Кафедра міжнародних відносин

Загальна інформація

Кафедру міжнародних відносин створено у 2019 р., хоча набір на бакалаврську програму Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії  розпочався ще у 2017 р.

 

Максим Володимирович Яковлєв,

кандидат політичних наук, доцент, завідувач кафедри

(097) 417-43-80,  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Кафедра створена у 2019 році для подальшої реалізації програми підготовки фахівців першого (бакалаврського) рівня спеціальності 291 «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії». Ця спеціальність була впроваджена в НаУКМА у 2017 році, і наступного 2021 року відбудеться її перший випуск бакалаврів у галузі міжнародних відносин.

 

Філософія навчання на кафедрі полягає у максимальному сприянні індивідуальному професійному та інтелектуальному розвитку студентів, розвитку їхніх аналітичних здібностей, партнерських стосунках між студентами і викладачами, відкритості та креативності.

 

Протягом чотирьох років навчання на бакалавраті студенти вивчають теорію і практику міжнародних відносин і дипломатичної служби, принципи транснаціональних і транскордонних відносин, зовнішню політику окремих держав, міжнародні організації, міжнародні комунікації, особливості державного управління і політичних режимів в окремих країнах та міжнародних регіонах у взаємодіях на глобальному, регіональному та локальному рівнях, міжнародну безпеку та конфлікти, методи політичної аналітики. До того ж студенти можуть скористатися з широкого спектру дисциплін вільного вибору, в тому числі й тих, що пропонуються іншими кафедрами Могилянки.

 

Штатні викладачі кафедри мають вчені ступені докторів і кандидатів наук, до викладання залучаються провідні дослідники і практики дипломатичної роботи, іноземні викладачі та спеціалісти.

 

Особливий наголос зроблено на опануванні іноземних мов: англійська мова, що є однією з двох робочих мов НаУКМА, вивчається загалом близько 800 годин на загальних і спеціальних мовних курсах, до того ж література та джерела до більшості курсів – англійською мовою, деякі викладачі також проводять свої заняття англійською, починаючи з 2-го року навчання.

 

Усім студентам пропонується на вибір друга іноземна мова – німецька, французька, іспанська, японська, арабська. Загальний обсяг вивчення другої іноземної мови – 900 годин.

 

Студенти кафедри міжнародних відносин беруть активну участь у житті кафедри, факультету і Могилянки в цілому, проводять змагання, конкурси, конференції, запрошують з гостьовими лекціями цікавих науковців. Клуб студентів-міжнародників згуртовує навколо себе найактивнішу частину студентства кафедри.

 

Викладачі

Професорсько-викладацький склад

Дем’янчук Олександр Петрович, доктор політичних наук, професор, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Гнатюк Микола Миколайович, доктор політичних наук, доцент Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Соловей Галина Сергіївна, кандидат філософських наук, старший викладач Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Яковлєв Максим Володимирович, кандидат політичних наук, доцент Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Ґош Мрідула, кандидат політичних наук Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Кірсенко Михайло Володимирович, доктор історичних наук, професор Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Близнюк Катерина Ростиславівна, кандидат філологічних наук, старший викладач Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Василенко Володимир Андрійович, доктор юридичний наук, Надзвичайний і Повноважний Посол України, професор Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Цельєв Олексій Вікторович, кандидат наук, доцент Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Кухта Мирослава Павлівна, доктор наук, доцент Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Микал Олена Костянтинівна, кандидат наук, старший викладач Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Гриценко Олена Миколаївна, доктор політичних наук, професор, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Зарембо Катерина Валеріївна, кандидат політичних наук, старший викладач, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Купка Олександр Васильович, магістр економіки, випускник НаУКМА, старший викладач, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Мелих Ольга Володимирівна, кандидат економічних наук, випускниця НаУКМА, старший викладач, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Нагороди викладачів

Викладачі кафедри міжнародних відносин за свою активно наукову та педагогічну діяльність одержують різні нагороди: 2020-го р. були відзначені два викладачі кафедри – доктор політичних наук, професор кафедри міжнародних відносин Олександр Петрович Дем’янчук був відзначений грамотою Київського міського голови, а кандидат політичних наук, старший викладач кафедри Соловей Галина Сергіївна – подякою Президентів НаУКМА. Раніше нагороди від міського голови та стипендії Президента України одержувала і професор кафедри Олена Миколаївна Гриценко. Завідувач кафедри і гарант освітньої програми, кандидат політичних наук, доцент Максим Володимирович Яковлєв двічі перемагав у конкурсі «викладач року», 2012-го та 2020-го навчальних років.

Nahorody 1 Nahorody 2 Nahorody 4

 

Анотації курсів

Аналіз даних


Аналіз зовнішньої політики
Даний учбовий курс присвячений вивченню процесів формування та реалізації зовнішньої політики. Курс має на меті набуття студентами базових знань щодо участі держав в сучасних міжнародних відносинах. Особлива увага приділяється вивченню форматів вироблення зовнішньої політики ЄС, США, Росією та Китаєм.


Аналіз соціальних мереж


Арабська мова ІІІ
Знання арабської мови дозволяє розуміти специфіку політики країн і міжнародних організацій, які мають потужний вплив на сучасні міжнародні відносини, насамперед, Саудівської Аравії, Ірану, Іраку, Пакистану, ОПЕК. Мета курсу - опанування навичками перекладу арабських текстів, перш за все, із соціально-політичної тематики. Формування навичок роботи з такими текстами забезпечується опануванням нормативної граматики, лексики та практикою перекладу суспільно-політичних текстів.


Багатостороння та множинна дипломатія


Врегулювання збройних конфліктів (англ.мовою)
Курс "Врегулювання та трансформація збройних конфліктів" покликаний надати студентам глибоке розуміння природи і динаміки сучасних збройних конфліктів, а також механізмів вирішення таких конфліктів, та забезпечити основними навичками вирішення конфліктів. Курс є унікальним з точки зору поєднання індивідуальних навичок з навичками аналізу конфліктів і шляхів їх вирішення на різних рівнях - від політичних переговорів до системної роботи з конфліктом, яку проводять організації громадянського суспільства (multi-track approach to conflict transformation). Окрім цього, студенти отримають досвід порівняльного аналізу збройних конфліктів в різних конфліктних зонах (Руанда, Ліберія, Індонезія, Хорватія, Боснія і Герцеговина, Північна Ірландія, країни пост-радянського простору). Окрема увага буде приділена аналізу конфлікту в і навколо України і моделюванню шляхів його вирішення з точки зору теорії трансформації конфліктів.


Врегулювання міжнародних конфліктів і миротворча діяльність


Вступ до політичної науки
Програма з курсу "Вступ до політичної науки" відповідає навчальному плану підготовки бакалаврів зі спеціальності "Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії". Курс "Вступ до політичної науки" є одним із базових для підготовки фахівців з міжнародних відносин, оскільки процеси і принципи здійснення міжнародних відносин нерозривно пов?язані з політичною діяльністю. Курс побудований навколо принципів, процесів і процедур ухвалення політичних рішень і передбачає ознайомлення студентів з основними поняттями сучасної політології: "влада", "політика", "держава", "політичні інститути і процеси", "форма правління", "форма територіального устрою", "політичні партії та ідеологія", "політичний режим".


Вступ до регіональних студій


Вступ до спеціальності
Навчальний курс "Вступ до спеціальності "Міжнародні відносини" викладається для студентів першого року навчання спеціальності "Міжнародні відносини". Курс покликаний допомогти студентам сформувати загальне уявлення про міжнародні відносини, історію формування сучасних міжнародних відносин, їхні засади та особливості, ключові теоретичні підходи до вивчення міжнародних відносин, а також основні виклики, з якими наразі стикається міжнародна система, і їхній вплив на зовнішні політики провідних держав світу, а також зовнішню політики України. Окрему увагу буде приділено ролі Цілей Сталого Розвитку у сучасній міжнародній системі та прогресу різних країн, включаючи Україну, щодо їхньої реалізації. Отже, курс є засадничим щодо ряду базових дисциплін, які студенти вивчатимуть надалі, наприклад, "Історія міжнародних відносин", "Міжнародне право" та "Європейські студії". Крім того, ключова особливість курсу полягає в тому, що він пропонує широкий огляд можливостей професійної реалізації випускника спеціальності "Міжнародні відносини". Вони включають, зокрема, дипломатичну службу, консульську службу, роботу в органах державної влади (наприклад, в новостворених Директоратах стратегічного планування та європейської інтеграції у міністерствах), роботу у міжнародних урядових та неурядових організаціях, у галузі міжнародної допомоги та розвитку (international development cooperation), а також кар'єру в галузі публічних комунікацій, публічної дипломатії, аналітичну та наукову роботу. Засвоєння програми супроводжується розвитком в студентів навичок роботи з науково-політичною літературою, аналітичними текстами та релевантним законодавством, навичок визначення мети і завдань досліджень/аналітичних записок в галузі міжнародних відносин , а також пошуку стажувань за спеціальністю та подання заявок на них. Мета вивчення дисципліни Мета курсу складається з чотирьох ключових, рівнозначних компонентів: Формування в студентів загального уявлення про міжнародні відносини, історію формування сучасних міжнародних відносин, їхні ключові засади та особливості. Формування в студентів загального уявлення про виклики, які стоять перед сучасною системою міжнародних відносин та їхній вплив на зовнішні політики держав світу та зовнішню політику України Підготовка до вивчення базових дисциплін курсу "Міжнародні відносини" Ознайомлення студентів із широким спектром можливостей професійної реалізації випускників програми "Міжнародні відносини" від дипломатичної служби до роботи в галузі міжнародної допомоги та розвитку, та аналітичної і наукової діяльністю


Глобальні проблеми охорони здоров`я: політика, стратегія, прийняття рішень


Дипломатичне та консульське право
ДИПЛОМАТИЧНЕ І КОНСУЛЬСЬКЕ ПРАВО Курс "Дипломатичне і консульське право" є необхідною складовою частиною вивчення блоку міжнародно-правових дисциплін. Він дає можливість надати студентам необхідні базові знання та навички для подальшої роботи в МЗС України або в дипломатичних органах. У результаті вивчення курсу студент знатимуть основні положення права зовнішніх зносин, поняття дипломатичного представництва, його особливості та функції тощо. Прослухавши цей курс, вони також вмітимуть проводити аналіз дипломатичної та консульської діяльності та застосовувати міжнародно-правові норми щодо права зовнішніх зносин до сучасних ситуацій міжнародного спілкування. Тематичні блоки курсу охоплюють право зовнішніх зносин, традиційне дипломатичне право (право двосторонньої дипломатії), дипломатичне право міжнародних організацій (право багатосторонньої дипломатії) і консульське право.


Дипломатичний протокол та етикет
Програма курсу "Дипломатичний протокол та етикет" складається з накопиченого досвіду та встановленних правил у прикладній області міжнародних міждержавних відносин, зокрема у двосторонній та багатосторонній дипломатичній практиці. Метою навчання даного курсу є підготовка фахівців з міжнародних відносин, які володіють чітко регламентованим процедурним аспектом сучасних міжнародних відносин, необхідним знанням для професійної щоденної роботи дипломата. Набути знання та компетентності можуть бути застосовані у першу чергу в практичній роботі професійного дипломата, а також у експертно-аналітичній, науково-дослідницькій, політико-організаційній, викладацькій, консультаційній, діловій та громадській діяльності.


Дипломатичні комунікації та кореспонденції
Призначення курсу - започаткувати знайомство студентів із культурою дипломатичного письменства в традиційній дипломатії та в її сучасних недержавних різновидах. У даному контексті слухачі працюватимуть із такими питаннями, як дипломатична комунікація, етикет дипломатичного листування, історичні взірці дипломатичних документів, еволюція стандартизованих форм дипломатичної комунікації в державній дипломатії, її зовнішній і внутрішній формати, основні типи дипломатичних документів, технологічний прогрес і дипломатичне листування, інформування про ключові події в світі. This course aims to introduce the students to the culture of diplomatic writing in traditional diplomacy and its contemporary non-governmental forms. In this context, the audience will work with such matters as diplomatic communication(s), the etiquette of diplomatic correspondence, the examples of historical diplomatic dispatches and other writings, the evolution of the standardized forms of diplomatic communication in the state-run diplomacy, its external and internal communications, the main types of diplomatic documentation, technological progress and diplomatic correspondence, informing about the key events in the world.


Дипломатія: теорія і практика
Призначення курсу - забезпечити студентів інтелектуальною базою для осмислення феномену дипломатії, її еволюції, сучасних проявів, а також місця в житті світової спільноти. У даному контексті на слухачів очікує розбір цілої низки тем, як-от дослідження дипломатії та його методи, теоретичні погляди на дипломатію як на політичне й соціокультурне явище, дипломатія в теорії міжнародних відносин, класична дипломатична культура та її вплив на нинішнє суспільство, державна й недержавна форми дипломатії, різновиди й модифікації дипломатії в сьогоденні, а також дипломатія різних країн світу. This course endeavors to furnish the students with intellectual capacities for understanding the phenomenon of diplomacy, its evolution, contemporary forms, and the role in the life of the global community. In this connection, the audience will dwell upon the long list of matters including the study of diplomacy and its methods, theorizing on diplomacy in political and sociocultural contexts, diplomacy in the theory of international relations, classical diplomatic culture and its impact on modern society, governmental and non-governmental diplomacy, formats and modifications of diplomacy today, as well as diplomatic practices peculiar to different countries.


Дослідження випадків (case studies) у міжнародних відносинах: від міжнародних судів до бізнесу
Аналіз конкретних ситуацій, прийняття та обґрунтування рішень - діяльність, яка "наскрізною лінією" проходить через найрізноманітніші аспекти міжнародних відносин: від діяльності міжнародних судів до міжнародного бізнесу. Варто зазначити, що саме результати аналізу конкретних справ (прецеденти) міжнародними судами (наприклад, Міжнародним Судом ООН, Міжнародним Кримінальним Судом, Європейським Судом з Прав Людини (ЄСПЛ) являють собою одне з ключових джерел для розвитку доктрини різних галузей міжнародного права. У Європейських Спільнотах - а потім й в Союзі - аргументація та рішення Європейського Суду Справедливості значно сприяли розвитку інтеграції, зокрема, "чотирьох свобод" в межах Внутрішнього ринку.1 До того ж, аналіз конкретних ситуацій інформує діяльність щодо розробки публічних, корпоративних стратегій та політик, зокрема, стратегій комунікації, і прийняття управлінських рішень транснаціональними корпорацій (ТНК). Як навчальний метод, аналіз конкретних ситуацій (case studies) визначається як "метод активного проблемно-ситуативного аналізу, заснований на навчанні шляхом вирішення конкретних завдань - ситуацій (вирішення кейсів)" (Скринник, 2013). Він належить до "неігрових імітаційних методів навчання" та сприяє розвитку практичних навичок та набуття студентами досвіду щодо виявлення та формулювання проблем, роботи з інформацією, оцінки впливу різних чинників на ситуацію; розробки аргументації; роботи із припущеннями та висновками, зокрема в умовах невизначеності; оцінки альтернатив та прийняття рішень, розвитку навичок роботи в групі та презентаційних навичок. Поряд із розвитком в студентів вищевказаних навичок, мета курсу включає: (i) формування в студентів наскрізного розуміння ролі та функцій "кейсів" в ряді ключових аспектів міжнародних відносин (наприклад, формуванні стратегій та політик у зовнішньополітичній сфері; розробці комунікаційних стратегій у зовнішньополітичній сфері) та (ii) ознайомлення студентів із основами теорії прийняття рішень та оцінки ризиків в контексті невизначеності, розповсюдження дезінформації та шейків.


Друга іноземна мова


Економіка санкцій


Європейські студії
European integration can be regarded as a major success story. In the past few decades, the European Union has delivered its peace, prosperity and an unprecedented level of protection of rights. This course is introductive component oriented on Bachelor students who have basic knowledge and beginning to deepen knowledge in European regional relations. It covers the main political, social, cultural and economic developments in Europe, exploring the drivers of European integration. The first part of the course focuses on the milestones of European integration and interests and positions of key players. The second part looks more closely at activities of the EU. Therefore the EU is considered from different perspectives in variety of areas of integration. The course covers the following topics: 1. Why does the EU emerge? 2. How does it work? 3. What are its main actors (the European Parliament, the Commission, the Council, the Court of Justice of the EU)? 4. What role do European citizens play in influencing Europe? 5. What can the EU do and are its powers? 6. What are the limits to the EU action? 7. What are the EU major policies? 8. Do Members States have some instruments to "block" EU action?


Збройні конфлікти сучасності та шляхи їх вирішення


Зовнішня політика в системі публічних політик держави


Зовнішня політика України
Дисципліна знайомить з основними етапами української державності та пов'язаними з цим зовнішньополітичними проблемами; аналізуються доктринальні нормативно-правові документи, що визначають основні напрями та інструменти зовнішньої політики України; вивчаються основні засади, принципи та процедури формування зовнішньої політики України, інструменти та механізми її реалізації, ключові зовнішньополітичні проблеми України та шляхи їх вирішення.


Іспанська мова І


Іспанська мова ІІ


Іспанська мова ІІІ


Історична географія Східно-Центральної Європи


Історія міжнародних відносин (від ІІІ тис.до н.е. - ХVІІІ ст.)
Програма навчальної дисципліни "Історія міжнародних відносин (III тис.до н.е. - XV ст.н.е.)" складена відповідно до освітньо-професійної (освітньо-наукової) програми підготовки "бакалавр". Предметом вивчення навчальної дисципліни є міжнародні відносини, що розуміються як самостійна історична реальність, котра розвивається за своїми власними законами через становлення та зміну явищ суспільного життя, історичної та політичної реальності. Курс спрямований на формування науково-світоглядних, пізнавальних, інтелектуально розвивальних потреб студента, допомагає сформувати системне бачення міжнародних відносин та зовнішньої політики окремих держав. Мета навчальної дисципліни - ознайомити з основними теоретичними підходами до вивчення історії міжнародних відносин, розглянути особливості формування та еволюцію міжнародних зв'язків і відносин древнього світу та в середні віки, схарактеризувати їх сутність та специфіку. Основним завданням вивчення дисципліни є: показати логіку та рушійні сили важливих подій європейської та світової історії у їх взаємозв'язку, сформувати у студентів системне бачення міжнародних відносин з урахуванням різних чинників - економічних, соціальних, політичних, воєнних, ідеологічних, культурних. Навчальний курс включає розгляд основних періодів історії міжнародних відносин та дипломатії та охоплює період від найдавніших часів (III тис. до н. е.) до XV ст. н. е. Особлива увага приділяється історичним періодам становлення міжнародних відносин, основним поняттям та процесу утворення перших локальних систем міждержавних відносин, аналізу тенденцій їх розвитку, розкриттю змісту ключових понять та концептуальних підходів, на яких базується вивчення даного предмету. Навчальна дисципліна складається з 10 тем; впроваджується списком рекомендованих джерел та літератури. У результаті вивчення дисципліни студент повинен: - знати періодизацію історії міжнародних відносин від III тис. до н. е. до XV ст. н. е.; - відрізняти головні риси зовнішньої політики держав-акторів міжнародних відносин Стародавнього світу; - вміти оцінювати сутність зовнішньої політики великих держав та їх вплив на міжнародні відносини Стародавнього світу; - вміти робити порівняльний аналіз ролі та значення локальних цивілізацій у різних системах міжнародних відносин; - знати основний поняттєвий апарат з курсу історія міжнародних відносин; - розуміти неоднозначність тлумачення різних історичних подій. Програма розрахована на студентів гуманітарного та суспільного профілю підготовки, а також на спеціалістів-міжнародників, які цікавляться різними підходами до дослідження історії міжнародних відносин періоду від III тис. до н. е. до XV ст. н. е.


Історія міжнародних відносин (ХІХ - ХХ ст.)
Програма з курсу міжнародні відносини ХІХ -поч. ХХ ст. " відповідає навчальному плану підготовки студентів за спеціальністю - міжнародні відносини, що здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавра на факультеті соціальних наук та соціальних технологій НаУКМА. Курс "Міжнародні відносини ХІХ століття" є важливою складовою вивчення розвитку міжнародних відносин і розглядає події, що відбувались на у світі від війни за незалежність США до формування військово-політичних блоків напередодні Першої світової війни. У лекціях здійснюється систематизований і структурований виклад програмного матеріалу, вони мають на меті формування у студентів базового рівня знань з дисципліни, а також спрямування їх самостійних зусиль щодо засвоєння предмету. Семінарські заняття спрямовано на розкриття змісту головних питань, визначених навчальною програмою, вони мають на меті закріплення і поглиблення знань, здобутих студентами під час лекційних занять і самостійної роботи, орієнтовані на дослідження сучасної історіографії найбільш важливих тем з історії міжнародних відносин вказаного періоду. Протягом семестру студенти також виконують дві контрольні та письмову роботу за темою, обраною за погодженням з викладачем. Курс "Історія міжнародних відносин - ХІХ століття" сприяє: - здобуттю студентами знань з історії міжнародних відносин; - отриманню навичок критичного аналізу прочитаного матеріалу; - опануванню української й зарубіжної історіографії з проблематики курсу; - отриманню необхідних спеціалісту у сфері міжнародних відносин теоретичних і методичних знань; - розвиткові аналітичного мислення. За результатами вивчення курсу студент повинен знати: - періодизацію історії міжнародних відносин ХІХ ст.; - основні історичні факти, політичні сили та персоналії, що визначали основні тенденції розвитку міжнародних відносин у ХІХ ст.; - особливості міжнародної політики основних світових держав протягом ХІХ ст.; Студент повинен вміти: - працювати з літературою до курсу англійською та українською мовами; - систематизувати отримані знання; - розуміти місце і роль Віденської системи міжнародних відносин в загальному світовому історичному розвитку міжнародних відносин.


Історія Південно-Східної Азії, Австралії й Тихоокеанського регіону


Історія Північної Америки


Історія Росії та СРСР


Історія Японії, Китаю та Кореї


Кваліфікаційна робота


Кількісні методи досліджень у політології та міжнародних відносинах
Курс "Кількісні методи досліджень у політології та міжнародних відносинах" є ключовим курсом у процесі формування дослідників-міжнародників та політологів, оскільки він орієнтованих на набуття студентами знань та навичок щодо основних принципів проведення політичних досліджень і досліджень різних аспектів міжнародних відносин у межах кількісної дослідницької парадигми, особливостей її застосування у сучасних як вітчизняних, так і закордонних досліджень. Курс є обов'язковим у підготовці політологів-бакалаврів та політологів за спеціальністю "міжнародні відносини" (291) як дослідників особливостей суспільно-політичної проблематики і специфічних політичних процесів на міжнародній арені в межах різних напрямів сучасних суспільно-поведінкових наук. Курс охоплює основні кількісні методи досліджень з особливим наголосом на базових техніках статистичного аналізу даних, які студенти опановують шляхом розв'язання статистичних задач як вручну (для основних статистичних тестів), так і за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. Студенти набувають не лише практичних навичок з обробки кількісних даних, але й на практиці опановують процес створення масиву даних, від найперших етапів формулювання дослідницьких гіпотез, складання опитувальника, введення даних у масив і, нарешті, аналізу даних масиву.


Культурні та етнічні аспекти Північної Америки


Курсова робота


Лабораторія "Аналіз зовнішньої політики"


Лідерство та міжнародні відносини


Лінгвістична географія
Метою навчального курсу є ознайомлення студентів із типологією мов світу, формування системи знань про чинники (внутрішньомовні, політичні, економічні, культурні та ін.), історію й сучасний стан їхньої територіальної диференціації та дистрибуції, дослідження загальномовних та регіональних атласів мов світу. Завдання дисципліни: вивчення загальної теорії лінгвогеографії та ареальної лінгвістики, одержання знань про зони вібрацій (змішаності та перехідності) на зіткненні мовних і діалектних ареалів, оволодіння навичками застосування сучасних наукових підходів і методів лінгвогеографічних досліджень, формування навичок самостійної інтерпретації карт загальномовних і регіональних лінгвістичних атласів з метою виявлення динамічних і статичних мовних рис.


Магістерська робота


Медіація та фасилітований діалог в міжнародних відносинах


Методи і методики викладання у вищій школі


Методологія наукових досліджень


Міжнародна журналістика


Міжнародна політика в Північній Америці


Міжнародна політика розвитку і допомоги


Міжнародне гуманітарне право: кризовий менеджмент


Міжнародні безпекові студії
Курс присвячений дослідженню загальних закономірностей, тенденцій, специфічних рис і особливостей формування, функціонування та розвитку систем міжнародної та європейської безпеки у пост-біполярний період.


Міжнародні організації
"Міжнародні організації" (МО) - це базовий курс для першого року навчання бакалаврів освітньої програми "Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії". Він сфокусований на рівні міжнародного врядування та глобального управління. Курс розглядає міжнародні організації як учасників багаторівневої системи міжнародного врядування, що з більшим чи меншим успіхом беруть участь у вирішенні глобальних проблем. Міжнародні організації розглядаються у взаємодії з іншими ключовими учасниками міжнародного врядування, між якими виникають конфлікти та віднаходяться шляхи кооперації в системі міжнародних відносин. Особливу увагу протягом курсу буде приділено розвитку критичного мислення студентів, що матимуть можливість проаналізувати різні підходи щодо ролі міжнародних організацій у вирішенні проблемних питань на глобальному рівні. Протягом курсу студенти дізнаються про причини виникнення міжнародних організацій та зможуть відповісти на питання: Чому міжнародна організація виникає, розвивається і продовжує функціонувати а чи навпаки - зникає? Яка роль міжнародних організацій в системі міжнародних відносин? Як оцінювати ефективність роботи міжнародних організацій? Чи є відповідь міжнародних організацій на сучасні глобальні виклики задовільною, а чи вони мають кардинально змінити принципи своєї роботи?


Міжнародні союзи в Європі та Азії


Науково-дослідницький семінар "Дослідження політичних рішень"


Німецька мова ІІ (для спеціальності Міжнародні відносини)
Знання німецької мови дозволить майбутнім фахівцям у сфері міжнародних відносин ефективно взаємодіяти на професійному рівні з представниками однієї з напотужніших країн Європи та світу.


Німецька мова ІІІ
Знання німецької мови дозволить майбутнім фахівцям у сфері міжнародних відносин ефективно взаємодіяти на професійному рівні з представниками однієї з напотужніших країн Європи та світу.


Основи економіки
Навчальна дисципліна "Основи економіки" розрахована на студентів бакалаврської програми "Міжнародні відносини" та є ключовою для формування базового розуміння, аналізу, прогнозування та інтерпретації економічних процесів у студентів-міжнародників. Дисципліна є обов'язковою у підготовці студентів за спеціальністю "Міжнародні відносини" як дослідників особливостей економічної проблематики та специфічних економічних процесів на міжнародній арені в межах різних напрямків суспільно-поведінкових наук. Дисципліна охоплює визначення основних економічних процесів та їх пояснення, з якими студенти знайомляться під час лекцій та опановують шляхом розв'язання практичних завдань та моделювання. Курс сприяє розвитку таких компетентностей: 1) Загальним: a. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу даних з різних джерел (первинних і вторинних). b. Здатність працювати з фаховою літературою англійською мовою як основною міжнародною мовою науки. c. Вміння робити над собою інтелектуальні зусилля для опрацювання та розуміння концептуально нового методологічного матеріалу. d. Володіти навичками критичного мислення, розуміти етичні аспекти та обмеження професійної діяльності, бути самокритичними до себе. e. Здатність розвивати свою пам'ять, зокрема шляхом регулярного її тренування задля запам'ятовування і розуміння ключових формул та розв'язання типових задач. 2) Спеціальним: a. Володіння базовим категорійно-понятійним апаратом сучасної світової методології в економічній науці. b. Здатність використовувати класичні економічні підходи для професійної інтерпретації та змістовного аналізу різноманітних супільно-економічних явищ та феноменів. c. Уміння проводити коректне теоретизування та висувати наукові припущення на основі отриманих ними базових знань.


Основи конфліктології
The aim of the course is to introduce students to the interdisciplinary field of peace and conflict studies. To this end, the course begins with providing students with a basic understanding of the evolution of peace and conflict studies as an academic discipline while also reflecting on its philosophical foundations. Students will then learn about the discipline's grand debates, key concepts and subfields and current issues. In reference to real cases, the course familiarizes students with theories about the nature and causes of conflicts, the possibilities for conflict resolution and the foundations of peace. In the course, students are encouraged to critically discuss these and apply them to their own life worlds. At the end of the course, students will have gained a solid basis from which to further delve into the fields of conflict analysis, conflict resolution and peacebuilding. Course objectives: o Examine the role of peace and conflict studies in IR; o Be familiar with the major events that shape understanding of P&C Studies; o Discuss the major theoretical principles and concepts used to study peace and conflict; o Understand the various reasons why conflicts appear; o Develop critical thinking skills while analyzing global and domestic problems from various angles and perspectives.


Основи міжнародного публічного права
Цей курс є коротким оглядом міжнародного публічного права. Він базується на ознайомленні з особливостями, основними поняттями, категоріями, інститутами та галузями міжнародного права, зокрема з історією становлення міжнародної правосуб'єктності, з видами суб'єктів міжнародного права, особливостями міжнародного правотворчого процесу, міжнародно-правовими аспектами громадянства, з міжнародно-правовою відповідальністю та іншими темами. Передбачається також отримання навичок роботи з міжнародними договорами та справами Міжнародного Суду ООН, їх тлумачення та застосування до конкретних ситуацій міжнародного життя, що дозволить студентам на основі практичних кейсів зрозуміти особливості міжнародного публічного права.


Основи політичної аналітики
Курс передбачає ознайомлення студентів з основами політичної аналітики як науки, її теоретико-методологічними принципами та особливостями практичного застосування в політичній сфері, освоєння основних методів та методик політичної аналітики. Політичний аналіз розглядається в теоретико-фундаментальному, інструментально-емпіричному та практично-прикладному вимірах. Окрім теоретичних знань, студенти набувають базових практичних навичок та вмінь в контексті технології написання аналітичних документів. Після прослуховування курсу студенти повинні володіти знаннями щодо теоретичних засад політичної аналітики, методів аналізу в сфері політичних досліджень, особливостей проведення аналізу різноманітних політичних ситуацій та текстів, основ та процесу електорального аналізу, особливостей аналізу в сфері державної та публічної політики. А також вміти застосовувати різноманітні методи в процесі аналітичного дослідження та складати та грамотно оформлювати аналітичні документи (записку та звіт).


Переговори та медіація
Метою навчання є підготовка висококваліфікованих фахівців з міжнародних відносин, які володіють теоретичними знаннями щодо проведення двосторонніх та багатосторонніх переговорів, медіації у конфліктах на рівні організації, на міжорганізаційному та міжнародному рівнях, а також володіють практичними переговорними навичками. Набуті компетентності можуть бути застосовані у експертно-аналітичній, науково-дослідницькій, політико-організаційній, викладацькій, консультаційній та громадській діяльності.Підсумковими та інтегративними результатами навчання на курсі мають бути отримання наступних знань та вмінь: визначати власні інтереси та інтереси партнера в переговорах, віднайдення прийнятної для обох сторін зони перетину інтересів, уміння встановлювати об'єктивні критерії в переговорах, аналізувати та контролювати власні емоції в переговорах, нейтралізувати тиск партнера в переговорах, переводити переговори з площини протистояння у площину співпраці для збільшення взаємовигідних результатів; визначати, формулювати та пропонувати шляхи вирішення професійних теоретичних та практичних проблем; уміти проводити аналіз заінтересованих сторін при впровадженні тих чи інших політик, на основі цього аналізу брати участь у створенні переможних коаліцій, вміти використовувати навички медіації конфліктів на робочому місці, вміти працювати у професійних колективах, державних та недержавних організаціях.


Політична аналітика - методи і підходи


Політична географія
Навчальна дисципліна передбачає ознайомлення студентів з основами політичної географії і геополітики, із сутністю поняття держави, міжнародних міждержавних організацій, з історією формування політичної карти світу. На основі різних підходів та вивчення різних випадків пропонуються різні класифікації держав (за формою правління, державного устрою, політичного режиму, аналізуються їхні виборчі і партійні системи), міжнародних міждержавних організацій.


Порівняльний аналіз конфліктів


Практика дослідницька


Практика навчальна
Навчальна практика покликана ознайомити студентство третього року навчання з низкою ключових навичок, потрібних для професійної діяльності майбутніх експертів із міжнародних відносин. У даному контексті передбачено набуття базисних практичних знань у таких сферах: ділове й, зокрема, дипломатичне листування; інші форми комунікації з установами та індивідами; документообіг і основи внутрішньої інституційної бюрократії; робота з інформацією, що стосується зовнішньо- й внутрішньополітичного аналізу; моніторинг ключових подій у світі; робота з матеріалами ЗМІ, пов'язаними з міжнародною проблематикою. Проходження практики має посприяти студентам у формуванні їхніх кар'єрних стратегій, відповідних отриманій освіті.


Практика науково-дослідницька


Практикум з ведення дипломатичних і ділових переговорів


Практикум з розвідки відкритих даних
‘Фейкові новини,’ ‘дезінформація’ та ‘маніпуляції’ стали частиною словника медіа, соціальних мереж та публічних осіб. Ці речі впливають на нас щодня, і для того, щоб зрозуміти яким чином це працює і як захистись від таких впливів на цьому курсі ми зосередимось на маніпуляціях даними і як доносити правдиву інформацію; дамо визначення ‘інформаційному безладу’ та типам неправдивої інформації; розглянемо відкриті дані і їхні особливості; напрацюємо базу інструментів та підходів для верифікації інформації у соціальних мережах і поза ними; визначатимемо надійність електронних джерел та фото/відео матеріалів; розглянемо кейси розповсюдження дезінформації на різних платформах і методи ефективної комунікації матеріалів. Метою курсу є ознайомлення з основами відкритих даних і їхнього використання для верифікації інформації. Завдання вивчення дисципліни: формування навичок використання відкритих інструментів для критичного аналізу даних і інформації; розуміння основних підходів та природи сучасної дезінформації; оволодіння навичками та знаннями для ефективного спростування або підтвердження наявних даних або інформації; розуміння як обґрунтувати власну позицію поза рамками маніпуляції. Після проходження курсу Ви зможете: · Ідентифікувати маніпулятивну інформацію у Вашій інформаційній дієті; · Робити власні дослідження дезінформації в мережі та ідентифікувати акторів, які стоять за нею; · Використовувати відкриті дані для аналізу джерел, інформаційних повідомлень та соціальних мереж; · Верифікувати фото та відео матеріали; · Перевіряти надійність джерела та його зв’язків з іншими сайтами та акторами; · Збирати і надавати надійну та перевірену інформацію; · Класифікувати неправдиву інформацію і відмовитись від використання терміну ‘фейкові новини;’ · Розуміти і демонструвати розповсюдження дезінформації.


Прогнозування політичних процесів


Регіональні студії: Субсахарська Африка
Регіон Субсахарської Африки набуває все більше ролі на глобальній арені -як у економічній сфері, так і через політичне значення (особливо в геостратегічних регіонах на зразок Африканського рогу та узбережжя Червоного моря). У зв'язку з цим, а також через переорієнтацію експорту, Україна зацікавлена потребує аналізу сутнісних процесів регіону Субсахарської Африки в аспекті військово-політичного та економічного розвитку, розробки моделей реалізації українських інтересів в регіоні. Для цього необхідно сформувати коло дослідників, що володіють розумінням головних тенденцій регіону, та здатні їх операціоналізувати. Навчальна дисципліна "Регіональні студії: Cубсахарьска Африка" розрахована на студентів бакалаврської програми "Міжнародні відносини" та спрямована на формування розуміння базових процесів суспільно-політичного розвитку регіону у студентів-міжнародників. Курс сприяє розвитку таких компетентностей: Загальним: А) Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності Б) Здатність працювати в міжнародному контексті В) Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях Г) Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел Ґ) Здатність бути критичним і самокритичним Спеціальним: А) Здатність виокремлювати ознаки та тенденції розвитку, розуміти природу, динаміку, принципи організації міжнародних відносин, суспільних комунікацій та/або регіональних студій Б) Здатність аналізувати міжнародні інтеграційні процеси у світі та на Європейському континенті, та місце в них України В) Усвідомлення національних інтересів України на міжнародній арені Г) Здатність застосовувати знання характеристик розвитку країн та регіонів, особливостей та закономірностей глобальних процесів та місця в них окремих держав для розв'язання складних спеціалізованих задач і проблем


Регіональні студії: Японія
Завданням цього курсу є якомога ширше ознайомлення з сучасною міжнародною та геополітичною роллю Японію не лише у межах свого регіону, але й взагалі в системі сучасних міжнародних відносин і міжнародної політики. Курс орієнтований великою мірою на запрошених експертів з Японії, а також безпосередньо фахівців-японців, для того, щоб надати слухачам курсу найбільш актуальну інформацію про поточні питання і справи, актуальні в контексті Японії як регіонального та глобального актора.


Суспільні комунікації
Мета курсу - надати студентам знання про комунікативні процеси та основні інструменти масової та міжособистісної комунікації в сучасному соціокультурному середовищі. Особлива увага приділяється висвітленню інструментального апарату медіа, органів державної влади, управлінців. Розглядаються індивідуально-психологічні та групові (соціалізаційні) фактори, що визначають початок, перебіг та ефективність взаємодії. Вивчаються також основні структурні та процесуальні виміри культури, механізми її впливу на суспільне життя, особливості соціокультурної диференціації сучасного суспільства, актуальні комунікативні теми в громадському просторі.


Сучасна архітектура міжнародних економічних інститутів


Сучасна міжнародна економіка
Курс дає змогу студентам поглибити базові знання щодо основ сучасних міжнародних економічних відносин, економічних та фінансових відносин, збільшити термінологічний апарат, а також розширити розуміння економічних процесів, що відбуваються у світі. Розібратися що таке конкуренція і міжнародні рейтинги та якою є їх роль у формуванні політичного іміджу країн; як функціонують монополії, олігополії, монопсонії та які три види має цінова дискримінація; а також оцінити позитиви та негативи участі окремих країн у міжнародних організаціях і економічних союзах: СОТ, ЄС, Митний Союз тощо. Як питання національної безпеки впливає на прийняття економічних, політичних та інших рішень в європейських країнах та чому, незважаючи на географічні переваги, деякі країни все ще потерпають від "ресурсного прокляття"? Яким чином культура, екологія та технології впливають на нерівність між країнами? Яке значення має енергетична, екологічна. харчова та кібербезпека в формуванні національної економічної та міжнародної політики? Як відстоювати інтереси країни на міжнародному рівні і чому державний брендинг - запорука підвищення інвестиційного клімату країни? В рамках курсу студенти зможуть знайти відповіді на вищезазначені питання; отримають інструментарій для оцінки ефективності прийняття політичних рішень на прикладі європейських країн; навчаться застосовувати комплексний підхід для формування політики тощо. На основі отриманих знань студенти зможуть аналізувати політичні та економічні процеси, які відбуваються в Європі та світі; оцінювати конкурентну позицію країни на основі політичних та економічних показників; використовувати економічну термінологію та понятійний апарат для проведення аналітичних досліджень; оцінювати глобальні політичні процеси регульовані економічними чинниками.


Сучасна міжнародна політика і геополітичне довкілля України


Сучасна світова пропаганда та спротив її впливу
На цьому курсі ми зосередимось на історії пропаганди і яким чином вона змінилась від найдавніших часів до наших днів; розглянемо культурну дипломатію та стратегічні комунікації; дамо визначення 'інформаційному безладу' та типам неправдивої інформації; зосередимось на базових маніпуляціях даних і статистики і спротиву ним; розглянемо відкриті дані і їхні можливості для спростування неправдивої, маніпулятивної чи підривної інформації; обговоримо 'активні заходи' і чому вони такі липкі; розглянемо життєвий цикл інформації і упередження, які впливають на її сприйняття; визначатимемо надійність електронних джерел; розглянемо методи ефективної комунікації матеріалів. Метою курсу є ознайомлення з основами відкритих даних і їхнього використання для верифікації інформації. Завдання вивчення дисципліни: формування у студентів критичного підходу та інформаційної стійкості до сприйняття даних і інформації; розуміння основних підходів та природи пропаганди в міжнародному розрізі; оволодіння навичками та знаннями для ефективного спростування або підтвердження наявних даних або інформації; розуміння як обґрунтувати власну позицію та надати достовірні джерела, які кожен зможе перевірити. Після проходження курсу Ви зможете: " Ідентифікувати вплив медійного циклу на світогляд; " Визначати пропаганду, фрейми і базові маніпуляції з даними; " Аналізувати чому дезінформація та пропаганда спрацьовують; " Використовувати відкриті дані для аналізу джерел; " Збирати і надавати надійну та перевірену інформацію; " Класифікувати неправдиву інформацію; " Розуміти і демонструвати розповсюдження дезінформації. спростування або підтвердження наявних даних або інформації; розуміння як обґрунтувати власну позицію та надати достовірні джерела, які кожен зможе перевірити. Після проходження курсу Ви зможете: " Ідентифікувати вплив медійного циклу на світогляд; " Визначати пропаганду, фрейми і базові маніпуляції з даними; " Аналізувати чому дезінформація та пропаганда спрацьовують; " Використовувати відкриті дані для аналізу джерел; " Збирати і надавати надійну та перевірену інформацію; " Класифікувати неправдиву інформацію; " Розуміти і демонструвати розповсюдження дезінформації.


Сучасні міжнародні відносини і міжнародна політика
Метою курсу є формування наукових знань щодо виникнення і розвитку сучасної системи міжнародних відносин, сутності міжнародної політики, особливостей зовнішньої політики держав світу, навчити застосовувати теоретичні знання з дисципліни для аналізу міжнародних ситуацій і процесів. Тематичні блоки курсу охоплюють питання геополітики та глобального лідерства, діяльність міжнародних міжурядових організацій та проблему їхньої (не)ефективності, міжнародний тероризм, регіоналізація vs глобалізація, невизнані держави, failed states, м'яку силу у сучасних міжнародних відносинах, роль мас-медій як драйверу міжнародних відносин, а також інформаційні і гібридні війни. Під час прослуховування курсу планується провести 3 типи семінарських занять: звичайний семінар передбачає у собі формат запитання-відповідь, семінар формату "дебати" передбачає у собі розділення студентів на декілька груп, кожен з яких відстоює свої тези та напрямки, семінар формату "презентація" передбачає у собі виступи груп студентів (по 2-3 особи на одну тему), які презентують своє дослідження.


Теоретичні засади аналізу публічної політики


Теорії міжнародних відносин - І
Метою викладання курсу є оволодіння майбутніми міжнародниками ключовими знаннями та аналітичними навичками теорій міжнародних відносин. Ці теорії допомагають зрозуміти та уявити міжнародну систему, яким чином вона функціонує і впливає на уряди, бізнес та суспільство в цілому. Протягом вивчення теорій міжнародних відносин розвиває наступні навички: 1) розвиток критичного мислення; 1) вміння вести розмову та аргументувати свою думку щодо теорій міжнародних відносин; 2) письмово викладати аргументи та аналізувати теорії міжнародних відносин; 3) вміти застосовувати теорії міжнародних відносин конкретних подій (case studies); 4) робота в команді під час роботи над курсом.


Теорії міжнародних відносин - ІІ
Метою викладання курсу є оволодіння майбутніми міжнародниками ключовими знаннями та аналітичними навичками теорій міжнародних відносин. Ці теорії допомагають зрозуміти та уявити міжнародну систему, яким чином вона функціонує і впливає на уряди, бізнес та суспільство в цілому. Протягом вивчення теорій міжнародних відносин розвиває наступні навички: 1) розвиток критичного мислення; 1) вміння вести розмову та аргументувати свою думку щодо теорій міжнародних відносин; 2) письмово викладати аргументи та аналізувати теорії міжнародних відносин; 3) вміти застосовувати теорії міжнародних відносин конкретних подій (case studies); 4) робота в команді під час роботи над курсом.


Теорія та історія держави
Програма з курсу "Теорія та історія держави" відповідає навчальному плану підготовки бакалаврів зі спеціальності "Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії". Цей курс є одним із базових для підготовки фахівців з міжнародних відносин, оскільки процеси і принципи здійснення міжнародних відносин нерозривно пов?язані з сутністю, структурою і функціями держави. Курс побудований навколо принципів, процесів і процедур ухвалення політичних рішень і передбачає ознайомлення студентів з основними поняттями сучасної політології: "влада", "політика", "держава", "політичні інститути і процеси", "розподіл політичної влади", "політичний режим". This seminar is of introductory nature and aims to make students familiar with the central political science concept of the state. After taking the course students should be able to discuss the state from both a historical and theoretical perspective, and to support their statements with empirical examples. They should be familiar with the relationship between the state and other political science concepts such as the nation, society, democracy or globalization. Finally, students will be enabled to discuss the contemporary development of the modern state in sophisticated analytically style and in both oral and written fashion. The course will start with an introduction on the abstract concept of the state and on its central and ultimately (still) defining place in political science. After discussing the history of state formation from the ancient proto-states and medieaval monarchies to the absolutist and finally modern state, theories of the state ranging from Max Webers classic definition to post-modern approaches will be introduced. In a second part students will study and discuss central debates around the concept of the state such as the relationship with society or the meaning of globalization for state development and eventually "survival". Finally, case studies focusing on different world regions will make students familiar with the variety of modern "statehood" .


Французька мова ІІІ
Знання французької мови дозволить майбутнім фахівцям у сфері міжнародних відносин ефективно взаємодіяти на професійному рівні з представниками провідної країни ЄС .Курс призначений для студентів програми "Міжнародні відносини...", навчання студентів інших спеціальностей відбуватиметься на платній основі.


Якісні методи досліджень у міжнародних відносинах
Курс "Якісні методи в міжнародних відносинах" ознайомить студентів третього курсу бакалаврату з інструментарієм якісного дослідження в міжнародних відносинах. Необхідною передумовою для засвоєння навчального матеріалу з курсу є володіння студентами теоретичних знань з історії та теорії міжнародних відносин - тієї сфери, до дослідження якої, вони будуть застосовувати нові для них знання про методи якісного дослідження. Зокрема, студенти засвоять етногафічний метод, метод аналізу окремих випадків (кейс-стаді), методи фокус-груп та інтерв'ю, ознайомляться з основами аналізу тексту і дискурсу, а також з методом аналізу візуальної інформації в міжнародних відносинах. Протягом курсу студенти матимуть можливість застосування отриманих знань на практиці, виконуючи групові та індивідуальні домашні завдання, а також шляхом написання проєкту власного дипломного дослідження (із застосуванням одного з вивчених методів) і провівши його публічну презентацію.


Японська мова ІІ
Знання японської мови дозволяє розуміти специфіку Японії як країни. Курс призначений для студентів програми "Міжнародні відносини...", навчання студентів інших спеціальностей відбуватиметься на платній основі.


 

Навчальні плани

 

Публікації

Повний список видань попередніх років можна знайти в бібліографічних покажчиках:

 

Авторські та колективні монографії

 • Інтерпретації російсько-українського конфлікту в західних наукових і експертно-аналітичних працях / [В. Кулик, М. Рябчук, К. Зарембо та ін.] ; за ред. Володимира Кулика ; НАН України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса. – Київ : ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2020. – 325 с. : табл.

 

Підручники, навчальні посібники

 • Культура та політика: багатозначність (взаємо)зв'язків : методичні матеріали до курсу / Амельченко Н., Геращенко О., Гомза І. [та ін.] ; Український культурний фонд, Школа політичної аналітики НаУКМА. – Київ : Пульсари, 2020. – 88 c. – Автори: Амельченко Н., Геращенко О., Гомза І., Дем'янчук О., Лубківський Д., Лютий Т., Найем Л., Осипчук А., Осьмак В., Яковлєв М.
 • Дем'янчук О. П. Література і політика / Олександр Дем'янчук // Культура та політика: багатозначність (взаємо)зв'язків : методичні матеріали до курсу / Амельченко Н., Геращенко О., Гомза І. [та ін.] ; Український культурний фонд, Школа політичної аналітики НаУКМА. – Київ : Пульсари, 2020. – С. 51–57. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20386
 • Яковлєв М. В. Вступні зауваження і пояснення / Максим Яковлєв // Культура та політика: багатозначність (взаємо)зв'язків : методичні матеріали до курсу / Амельченко Н., Геращенко О., Гомза І. [та ін.] ; Український культурний фонд, Школа політичної аналітики НаУКМА. – Київ : Пульсари, 2020. – С. 4. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20424
 • Яковлєв М. В. Багатоманітність зв'язків між політикою та культурою / Максим Яковлєв // Культура та політика: багатозначність (взаємо)зв'язків : методичні матеріали до курсу / Амельченко Н., Геращенко О., Гомза І. [та ін.] ; Український культурний фонд, Школа політичної аналітики НаУКМА. – Київ : Пульсари, 2020. – С. 5–11. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20428

 

Публікації/статті

2020

Cтатті

 • Єфремов Д. П. На сторожі правил міжнародної торгівлі: аналіз позиції КНР щодо реформ СОТ / Д. Єфремов // Україна-Китай. – 2020. – № 1 (19). – С. 38–43. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20406
 • Єфремов Д. П. Підприємницьке середовище в ЄС та КНР: конвергенція чи роз'єднання? / Д. Єфремов // Україна-Китай. – 2020. – № 2 (20). – С. 20–27. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20405
 • Melykh O. Entertainment Media in the Context of Hybrid War in the Post-Soviet Countries: the Case of Ukraine [electronic resource] / Olga Melykh, Anna Korbut // Economic Annals-XXI. – 2020. – Vol. 182, Issue 3–4. – P. 25–33. –https://doi.org/10.21003/EA.V182-10. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/19415
 • Мелих О. В. Протекціонізм у ЄС: вплив на ринкові відносини з країнами-партнерами / Ольга Мелих // Економічний аналіз. – 2020. – Т. 30, № 1, ч. 2. – С. 91–99. –https://doi.org/10.35774/econa2020.01.02.091. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20408
 • Solovey G. S. Practices and Challenges of Government Scholarship for Foreign Students Programs in European Union, Russia, and China: Comparative Analysis and Lessons for Ukraine / Galyna Solovey // Scientific Journal of Polonia University. – 2020. – Vol. 38, nr. 1–2. – P. 214–224. –https://doi.org/10.23856/3869. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20403
 • Taranenko A. H. Conflict Resolution Within European Union: Experience of Spain / Anna Taranenko // Проблемиміжнароднихвідносин. – 2020. –Вип. 17. –С. 38–60. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20402
 • Taranenko A. H. Conflict in Donbas as a Manifestation of Transitional Society Challenges / Anna Taranenko // Науковий часопис НПУ імені М. П. Драгоманова. Серія 22. Політичні науки та методика викладання соціально-політичних дисциплін. – 2020. – Вип. 29. – С. 13–20. –https://doi.org/10.31392/pnspd.v22i29.1061. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20411
 • Яковлєв М. В. Індоєвропейська етимологія смислових вимірів концепту "політика" (політологічно-лінгвістичний аналіз) / Максим Яковлєв // Актуальні питання гуманітарних наук. – 2020. – Вип. 29, т. 4. – С. 122–127. –https://doi.org/10.24919/2308-4863.4/29.209660. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20431
 • Яковлєв М. В. Концепти як конфігурації та кластери контекстів: дискурс-аналіз і політична концептологія / М. В. Яковлєв // Гілея: науковий вісник. – 2020. – Вип. 154 (3). – С. 341–344. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20413
 • Яковлєв М. В. Методологія Кембриджської школи інтелектуальної історії та дискурс про роль України на міжнародній арені / Максим Володимирович Яковлєв // Філософія та політологія в контексті сучасної культури. – 2020. – Т. 12, № 2. – С. 125–135. – https://doi.org/10.15421/352042. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20158
 • Яковлєв М. В. Мова, переклад і механіка культурних трансферів: приклади політології та міжнародних відносин / Максим Яковлєв // Актуальні питання гуманітарних наук. – 2020. – Вип. 31, т. 3. – С. 9–15. – https://doi.org/10.24919/2308-4863.3/31.214039. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20432
 • Яковлєв М. В. Прикладне конструювання концептів у політичній науці за межами семантичного підходу / Яковлєв Максим Володимирович // Вісник НЮУ імені Ярослава Мудрого. Серія: Філософія, філософія права, політологія, соціологія. – 2020. – Т. 2, № 45. – С. 230–243. – https://doi.org/10.21564/2075-7190.45.200942. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20434
 • Яковлєв М. В. Семантичний підхід до визначення концептів політичної науки: обмеження і можливості етимологічного рівня / Максим Яковлєв // Вісник Львівського університету. Серія Філософсько-політологічні студії. – 2020. – Вип. 28. – С. 224–230. – https://doi.org/10.30970/2307-1664.2020.28.30. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20407
 • Яковлєв М. В. Сутнісно оспорювані концепти як інструмент політологічних розвідок: визначення і характеристики / Максим Яковлєв // Грані. – 2020. – Т. 23, № 3. – С. 17–26. – https://doi.org/10.15421/172021. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20400

 

Матеріали конференцій

 • Taranenko A. H. European Neighborhood Policy as Conflict Prevention Instrument / Anna Taranenko // Ідентичності та політичні інститути : матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції (Ніжин, 23 червня 2020 року) / [за заг. ред. Ф. В. Барановського, Л. О. Дудки] ; Міністерство освіти та науки України, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Київський міжнародний університет. – Ніжин : НДУ ім. М. Гоголя, 2020. – С. 73–76. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20404
 • Тараненко Г. Г. International Elections Missions as Democratization Tool / Тараненко Г. Г. // Сучасні стратегії розвитку університету в контексті євроінтеграції : збірник матеріалів ХХV Міжнародної науково-практичної конференції / редкол.: Мартиненко С. М. [та ін.] ; Київський міжнародний університет. – Київ : КиМУ, 2020. – Вип. 28, т. 1. – С. 65–69. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20410
 • Тараненко Г. Г. Досвід децентралізації у країнах ЄС / Г. Г. Тараненко // Інструменти і практики публічного управління в контексті децентралізації : матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції за міжнародною участю, 23 червня 2020 р. / редкол.: Скидан О. В. [та ін.] ; Міністерство освіти і науки України, Поліський національний університет. – Житомир : ЖНАЕУ, 2020. – С. 131–136. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20422
 • Яковлєв М. В. Роль мови в механіці культурних трансферів на прикладі теорій міжнародних відносин / Яковлєв М. В. // Міжнародна науково-практична конференція "Сучасний вимір філологічних наук", 17–18 липня 2020 р., м. Львів / Наукова філологічна організація "Логос". – Львів : Наукова філологічна організація "Логос", 2020. – С. 63–66.

 

Інше

 • Аксельрод А. Вінстон Черчилль, СЕО : 25 уроків лідерства для бізнесу / Алан Аксельрод ; з англ. переклав Євген Мірошниченко ; [наук. ред. Олександр Дем'янчук]. – Київ : BookChef : [Форс Україна], 2020. – 298, [1] с.
 • Зарембо К. В. Європейський Донбас: як комунікувати європейську інтеграцію на Донеччині та Луганщині / Катерина Зарембо ; Центр "Нова Європа", Центр сталого миру та демократичного розвитку, Фонд імені Фрідріха Еберта. – Київ : Фонд імені Фрідріха Еберта, 2020. – 19 с. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20393
 • Зарембо К. В. Політика "подвійного треку": італійська амбівалентність у концептуалізації російсько-українського конфлікту / Катерина Зарембо // Інтерпретації російсько-українського конфлікту в західних наукових і експертно-аналітичних працях / за ред. В. Кулика ; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. – Київ : ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2020. – C. 171–197. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20397
 • Зарембо К. В. Україна як обставина: дискурсивний аналіз називання та обрамлення російсько-українського конфлікту в німецьких науково-аналітичних колах / Катерина Зарембо, Маріанна Фахурдінова // Інтерпретації російсько-українського конфлікту в західних наукових і експертно-аналітичних працях / за ред. В. Кулика ; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. – Київ : ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України, 2020. – C. 99–127. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20401
 • Терещенко Д. П. Абетка популізму / Денис Терещенко, Максим Яковлєв ; Школи політичної аналітики НаУКМА. – Київ : Пульсари, 2020. – 45 с. : іл. – http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/20412

 

2015-2019

Публікації викладачів кафедри міжнародних відносин за останні 5 років

О.П.Демʼянчук

1. Political Power Distribution in Ukraine: Dynamics and Perspectives. /Магістеріум. Вид-во НаУКМА. Вип. 58. 2014. Сс. 61-66.

2. Теорія політичного ринку і політичного підприємництва: сучасний стан та основні концепти. / Держава і право. Серія «Політичні науки». Вип. 69. 2015. Сс. 3-17.

3. Стратегія національного розвитку: інституційний вимір. /Наукові записки НаУКМА. Т. 173 «Політичні науки». 2015. Сс. 17-21.

4. Політичні перспективи досягнення Good Governance в Україні. /Віче, № 22, 2015. Сс. 25-34.

5. Політична і громадянська освіта як політичний інститут: потреба формування в Україні. / Гілея, вип. 102 (11), листопад 2015. Сс. 412-416.

6. Аналіз поняття ставки (Stake) в теорії ігор. (у співавторстві з Заставною М.С.). /Магістеріум, 2016. Сс. 35-42.

7. European Studies – is it a Sufficient Instrument of Europeanization in the Eastern Partnership Countries? In: eds. Carlos E. Pacheko Amaral et al. EU Relations with Eastern Partnership: Strategy, Opportunities, and Challenges. Chisinau-Chernivtsi-Tbilisi, 2016. pp. 263-271.

8. European Studies as an Applied Discipline for the Eastern Partnership. INOTLES Working Papers. TEMPUS PROGRAMME. http://www.inotles.eu/working-papers.

9. Угода про асоціацію між Україною та ЄС крізь призму моделі «дворівневої гри» Роберта Патнема. /Наукові записки НаУКМА. Т. 186 «Політичні науки». 2016. Сс. 15-22. (у співавторстві з Леденьова А.В.).

10. Kristina Khambekova and Oleksandr Demianchuk. Institutional Isomorphism in the Ukrainian Public Administration./ Studii Europene/ # 10, 2017. Pp. 109-122.

11. Viktoriia Khomenko and Oleksandr Demianchuk. The Rational Choice Theory as the Explanation of Coalition Formation in Germany 2017-2018./ Studii Europene/ #11, 2018. Pp. 161-177.

М.В.Яковлєв

Наукові публікації у періодичних виданнях, які включені до наукометричної бази Scopus

1. Olexiy Haran, Maksym Yakovlyev & Maria Zolkina (2019): Identity, war, and peace: public attitudes in the Ukraine-controlled Donbas // Eurasian Geography and Economics, 2019. DOI: 10.1080/15387216.2019.1667845

2. Osiievskyi Y., Yakovlyev M. Sirens in the Panopticon: Intersections Between Ainslean Picoeconomics and Foucault`s Discipline Theory // Foucault Studies. Vol 1 No 27 (2019): Number 27, December 2019. https://doi.org/10.22439/fs.v27i27.5894

Публікації у наукових виданнях, включених до переліку наукових фахових видань України

3. Яковлєв М. Сутнісно оспорювані концепти як інструмент політологічних розвідок: визначення і характеристики. Грані, 2020, № 23(3), 17-26. https://doi.org/10.15421/172021

4. Яковлєв М.В.. Прикладне конструювання концептів у політичній науці за межами семантичного підходу / М.В. Яковлєв // "Вісник НЮУ імені Ярослава Мудрого". Серія: Філософія, філософія права, політологія, соціологія. – 2020. – Т.2. – №45. С. https://doi.org/10.21564/2075-7190.45.200942

5. Яковлєв М.В. Концепти як конфігурації та кластери контекстів: дискурс-аналіз і політична концептологія / М.В. Яковлєв // Гілея: науковий вісник. – 2020. – Вип. 154(3). – С. 341-344.

6. Яковлєв М. В. Концептополя політичної аналітики як прикладної політологічної дисципліни / М. В. Яковлєв, А. І. Cуслов, С. Ф. Шулімов // Вісник Маріупольського державного університету. Сер.: Історія. Політологія. – 2019. – Вип. 26. – С. 194-203.

7. Яковлєв М.В. Інтертекстуальність дискурсу та концептів у теоріях міжнародних відносин / М. В. Яковлєв // Науковий вісник Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. Серія: Міжнародні відносини. – 2019. – С.76-82.

8. Яковлєв М.В. Семантична валідність досліджень політичної концептосфери та ідеологічних дискурсів / М. В. Яковлєв // Науковий вісник "Гілея". Політичні науки. Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. 2019. Вип.149. – С. 76-80.

9. Яковлєв М.В. Метахтонні концепти політичної науки: засади порівняльного соціоконгітивного аналізу / М. В. Яковлєв // Гілея: науковий вісник. – 2019. – Вип. 142(3). – С. 118-121. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gileya_2019_142(3)__27.

10. Яковлєв М.В. Дискурсивні конфігурації концептів у структурі терміносистем і концептополів політичної науки / М.В. Яковлєв // Вісник Львівського університету. Серія філос.політолог.студії. / ред. Д.Карпин ; Львівський національний університет ім. Івана Франка. – 2019. – № 22. – С. 216-221.

11. Яковлєв М. В. Прагматичні функції політологічних квазітермінів і політичних терміноїдів / М. В. Яковлєв // Термінологічний вісник : збірник наукових праць / відп. ред. Л. В. Туровська ; НАН України, Ін-т укр. мови. – 2019. – № 5. – С. 228-234.

12. Яковлєв М.В. Політичні ідеології як концептосфери: можливості міждисциплінарного когнітивно-дискурсивного аналізу / М.В. Яковлєв // Вісник ХНУ імені В. Н. Каразіна, серія «Питання політології». – 2018. Вип.34. – С. 28-35.

13. Яковлєв М.В. Методології дослідження концептополів політичної науки: порівняльний аналіз / М.В. Яковлєв // Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії. – 2018. – № 24(4). – С.72-80.

14. Яковлєв М.В. Політологічний підхід до типології форм колоніальної експансії / М.В. Яковлєв // Наукові записки НаУКМА – 2016. Том 186. – С. 9-13.

15. Яковлєв М.В. «Соціальне» в соціальній роботі та «публічне» й «державне» в політиці: проблема розмежування відповідальностей / М.В. Яковлєв // Наукові записки НаУКМА. – 2016. Том 188. – С. 75-78.

Колективні монографії

16. Constructing a Political Nation: Changes in the Attitudes of Ukrainians during the War in the Donbas / Edited by Olexiy Haran and Maksym Yakovlyev. Kyiv: Stylos Publishing, 2017. – xvi, 223 p. ISBN 978-966-2399-49-3

17. (рецензія на цю монографію: East/West: Journal of Ukrainian Studies», Vol. 6, No. 1. 2019., pp. 209-212.)

18. «Фейки, пропаганда, дезінформація та виборчий процес: як нам захистити демократичні практики?» /за заг. ред Дубова Д.В. – К.:ТОВ "Видавництво Сталь", 2019. – 254 с. (підрозділи 3.4, 3.7, 3.8, 4.2).

19. Методичні матеріали до курсу «Культура та політика: багатозначність (взаємо)зв’язків». – Київ: ТОВ «Університетське видавництво Пульсари», 2020. – 88 с. (вступні зауваження та вступна лекція, загальне редагування видання).

20. Україна після Євромайдану: досягнення та виклики / Ред. М. Яковлєв (редагування, вступ, розділ І, післямова), О. Гарань. – Київ: Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, 2015. – 132 с.

Додаткові публікації

21. Терещенко Д., М. Яковлєв. «Абетка популізму». Київ: ТОВ «Університетське видавництво Пульсари», 2020. – 45 с.

22. Яковлєв М. «Війна і ми. Як змінювалися ми на наші війни?» // «Куншт», 2017. № 6. – С. 65 – 68.

23. Yakovlyev M. Umbruch in der Ukraine: vier Geschichten und drei Thesen zum Nachdenken Umbrüche // Festivalband zum 6. Weimarer Rendez-vous mit der Geschichte. 1. Auflage 2015 Thüringer Institut für Lehrerfortbildung, Lehrplanentwicklung und Medien (Thillm). S. 144 – 147. ISSN 0944-8683. ISBN 978-3-9816900-2-6.

М.М.Гнатюк

1. Гнатюк М. Створення конкурентного середовища та зменшення ризиків неплатоспроможності на страховому ринку України (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/stvorennya-konkurentnogo-seredovyshcha-ta-zmenshennya-ryzykiv-neplatospromozhnosti-na (2019)

2. Гнатюк М. Чому децентралізація політичної влади в Україні є завданням європейської інтеграції? (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/chomu-decentralizaciya-politychnoyi-vlady-v-ukrayini-ye-zavdannyam-yevropeyskoyi (2019)

3. Гнатюк М. Усунення загроз для безпеки громадян і навколишнього середовища: належне перевезення небезпечних вантажів (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/usunennya-zagroz-dlya-bezpeky-gromadyan-i-navkolyshnogo-seredovyshcha-nalezhne (2019)

4. Гнатюк М. Встановлення європейських стандартів соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні(аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/vstanovlennya-yevropeyskyh-standartiv-socialnoyi-zahyshchenosti-osib-z-invalidnistyu-v (2019)

5. Гнатюк М. Повна і правдива інформація про харчові продукти (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/povna-i-pravdyva-informaciya-pro-harchovi-produkty (2019)

6. Гнатюк М. Перехід на європейську систему звільнення від оподаткування ввізним митом (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/perehid-na-yevropeysku-systemu-zvilnennya-vid-opodatkuvannya-vviznym-mytom (2019)

7. Гнатюк М. Безпечний автомобільний транспорт та доступ до європейського ринку автомобільних перевезень(аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/bezpechnyy-avtomobilnyy-transport-ta-dostup-do-yevropeyskogo-rynku-avtomobilnyh-perevezen (2019)

8. Гнатюк М. Наближення України до європейської практики у питаннях запобігання та протидії дискримінації (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/nablyzhennya-ukrayiny-do-yevropeyskoyi-praktyky-u-pytannyah-zapobigannya-ta-protydiyi (2019)

9. Гнатюк М. Усунення корупційних бар’єрів при перевірці характеристик нехарчової продукції: чим європейський досвід корисний для України? (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – ‘ // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/usunennya-korupciynyh-baryeriv-pry-perevirci-harakterystyk-neharchovoyi-produkciyi-chym (2019)

10. Гнатюк М. Захист вкладників та стабільність банківської системи як умова євроінтеграції (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://www.eu-ua.org/analityka/zahyst-vkladnykiv-ta-stabilnist-bankivskoyi-systemy-yak-umova-yevrointegraciyi (2019)

11. Гнатюк М. Чи потрібні Україні європейські правила транзиту товарів? (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/chy-potribni-ukrayini-yevropeyski-pravyla-tranzytu-tovariv (2018)

12. Гнатюк М. Чи потрібний Україні регульований ринок капіталів? (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/chy-potribnyy-ukrayini-regulovanyy-rynok-kapitaliv (2018)

13. Гнатюк М. Покращення інвестиційного клімату в Україні: на часі!(аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/pokrashchennya-investyciynogo-klimatu-v-ukrayini-na-chasi (2018)

14. Гнатюк М. Електронні гроші за стандартами ЄС демонополізують оплату комунальних платежів (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/elektronni-groshi-za-standartamy-yes-demonopolizuyut-oplatu-komunalnyh-platezhiv (2018)

15. Гнатюк М. Реорганізація районів задля ефективності об’єднаних територіальних громад (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/reorganizaciya-rayoniv-zadlya-efektyvnosti-obyednanyh-terytorialnyh-gromad (2018)

16. Гнатюк М. Ефективна система стандартизації - якісна та безпечна продукція (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/efektyvna-systema-standartyzaciyi-yakisna-ta-bezpechna-produkciya (2018)

17. Гнатюк М. В Україні планують запровадити європейські стандарти безпеки для захисту від іонізуючого випромінювання (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/v-ukrayini-planuyut-zaprovadyty-yevropeyski-standarty-bezpeky-dlya-zahystu-vid (2018)

18. Гнатюк М. Європейські стандарти посилять захист інвесторів і конфіденційність на фінансових ринках (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/yevropeyski-standarty-posylyat-zahyst-investoriv-i-konfidenciynist-na-finansovyh-rynkah (2018)

19. Гнатюк М. Україна запроваджує європейські стандарти у виробництві та торгівлі органічними товарами (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/ukrayina-zaprovadzhuye-yevropeyski-standarty-u-vyrobnyctvi-ta-torgivli-organichnymy (2018)

20. Гнатюк М. В Україні планують запровадити Інститут авторизованого економічного оператора (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/v-ukrayini-planuyut-zaprovadyty-instytut-avtoryzovanogo-ekonomichnogo-operatora (2018)

21. Гнатюк М. Україна запровадить європейські стандарти захисту прав інтелектуальної власності вітчизняних виробників за кордоном (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/ukrayina-zaprovadyt-yevropeyski-standarty-zahystu-prav-intelektualnoyi-vlasnosti (2018)

22. Гнатюк М. Україна змінює законодавство задля зменшення нетарифних бар’єрів для промислового експорту до ЄС (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/ukrayina-zminyuye-zakonodavstvo-zadlya-zmenshennya-netaryfnyh-baryeriv-dlya-promyslovogo (2018)

23. Гнатюк М. Україна запровадить європейські стандарти щодо захисту прав виробників мікросхем (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/ukrayina-zaprovadyt-yevropeyski-standarty-shchodo-zahystu-prav-vyrobnykiv-mikroshem (2018)

24. Гнатюк М. Україна розпочала реформу процедури банкрутства (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/ukrayina-rozpochala-reformu-procedury-bankrutstva (2018)

25. Гнатюк М. В Україні встановлюються європейські правила захисту авторських прав (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/v-ukrayini-vstanovlyuyutsya-yevropeyski-pravyla-zahystu-avtorskyh-prav (2018)

26. Гнатюк М. Україна запроваджує прозорі правила гри у видобувній галузі (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/ukrayina-zaprovadzhuye-prozori-pravyla-gry-u-vydobuvniy-galuzi (2018)

27. Гнатюк М. Європейські підходи до антипіратського законодавства дозволять покращити захист авторських прав (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/yevropeyski-pidhody-do-antypiratskogo-zakonodavstva-dozvolyat-pokrashchyty-zahyst (2018)

28. Гнатюк М. В Україні запровадять європейську систему захисту прав споживачів фінансових послуг (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/v-ukrayini-zaprovadyat-yevropeysku-systemu-zahystu-prav-spozhyvachiv-finansovyh-poslug (2018)

29. Гнатюк М. Набули чинності зміни, що вдосконалюють процес формування нових територіальних громад (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/nabuly-chynnosti-zminy-shcho-vdoskonalyuyut-proces-formuvannya-novyh-terytorialnyh-gromad (2018)

30. Гнатюк М. Україна запровадила європейську систему екологічної оцінки впливу держпроектів на довкілля (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/ukrayina-zaprovadyla-yevropeysku-systemu-ekologichnoyi-ocinky-vplyvu (2018)

31. Гнатюк М. В Україні запровадять європейський підхід до регулювання товариств з обмеженою відповідальністю (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/v-ukrayini-

zaprovadyat-yevropeyskyy-pidhid-do-regulyuvannya-tovarystv-z-obmezhenoyu (2018)

32. Гнатюк М. Україна імплементує Директиви ЄС, що спрощують отримання права користування землею для підприємств нафтогазової галузі (аналіз законопроектів Дорожньої карти законодавчого забезпечення виконання Угоди про асоціацію із Європейським Союзом на 2018 – 2019 рр.) // Євроінтеграційний портал. – Режим доступу: https://eu-ua.org/analityka/ukrayina-implementuye-dyrektyvy-yes-shcho-sproshchuyut-otrymannya-prava-korystuvannya (2018)

33. Гнатюк М. Санкції в політиці ЄС: приклад Російської Федерації 2014–2015 рр./ Гнатюк М. М. Рибачок Д. О., Фещенко Б. О. // Наукові записки кафедри політології НаУКМА (ISBN 978-617-7565-24-5). – Київ, 2018. – Випуск 1. - С. 70-81.

34. Гнатюк М. Взаємозв’язок зовнішньополітичних компетенцій ЄС: горизонтальний та вертикальний рівні / М. М. Гнатюк // Вісник Національної академії державного управління при Президентові України Серія “Політичні науки”. – 2016. – 1(80). – С. 79-86.

35. Гнатюк М. Політична суб’єктність Європейського Союзу (інституційно-нормативні характеристики Лісабонської моделі) :. Дисертація док. політ. наук: 23.00.04 / М.М. Гнатюк ; МОН України Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. – Ч., 2016. – 403 с. (http://www.chnu.edu.ua/res/chnu/chnu_news/February/dis_Gnatiuk.pdf)

36. Гнатюк М. Політична суб’єктність Європейського Союзу (інституційно-нормативні характеристики Лісабонської моделі) : автореф. дис... док. політ. наук: 23.00.04 / М.М. Гнатюк ; МОН України Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. – Ч., 2016. – 32 с. (http://www.chnu.edu.ua/res/chnu/chnu_news/25.01.2016/aref_gnatiuk.pdf)

37. Гнатюк Н. Международная политическая субъектность ЕС в контексте дихотомии агента и структуры / Н. Н. Гнатюк // Вестник Волгоградского государственного университета. Серия 4. История. Регионоведение. Международные отношения. – 2015. – № 1. – C. 82-91.

Г.С.Соловей

1. Дослідження спільно з Корейським Інститутом Розвитку (KDI School of Public Policy and Management, Sejong (Republic of Korea) "Practices and Challenges of Government Scholarship for Foreign Students Programs for Internationalization of Higher Education in European Union, Russia, and China: Comparative Analysis and Lessons for Ukraine". Серпень 2017-Травень 2018 Результати дослідження надано МОН України.

2. “Negotiation and Mediation” course, 90 академічних годин, англійською мовою.

3. Методичні рекомендації для студентів кафедри міжнародних відносин НаУКМА щодо написання та захисту курсових робіт», лютий 2020

Проєкти освітніх програм

Навчальний рік 2020-2021

Проєкт освітньої програми «МІЖНАРОДНІ ВІДНОСИНИ, РЕГІОНАЛЬНІ СТУДІЇ ТА СУСПІЛЬНІ КОМУНІКАЦІЇ»

icon Освітня програма "Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії"

 

Запрошуємо всіх стейкголдерів (здобувачів вищої освіти, випускників освітньої програми, роботодавців, представників академічної спільноти, співробітників НаУКМА, представників інших груп стейкхолдерів) залишити відгуки, побажання та пропозиції для покращення освітніх програм.

 

Усі пропозиції та зауваження просимо надсилати до 18 січня 2021 року на адресу гаранту освітньої програми.

 

Гарант програми доцент М. В. Яковлєв  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Обговорення освітньої програми та відгуки на неї

 

Кафедра міжнародних відносин активно працює над вдосконаленням своєї освітньої програми, активно консультується з науковцям і практиками-міжнародниками. Зокрема ми активно взаємодіємо з Дипломатичною академією ім. Г. Удовенка при МЗС України та кадровими дипломатами. Свої корисні поради нам надає колишній директором академії, а нині – Надзвичайний і повноважний посол України в Японії С.В. Корсунський, К. Смаглій – начальницею відділу міжнародного співробітництва та комунікацій Дипломатичної академії. Паралельно з цим наша кафедра активно радиться з провідним аналітичним центрами, які займаються міжнародною політикою – приміром, з Центром «Нова Європа», перший заступник директора якого Сергій Солодкий надав ґрунтовні коментарі з приводу освітньої програми нашої кафедри, які були враховані під час внесення змін до неї (ми додали нормативний курс з зовнішньої політики Росії після розпаду СРСР). Кафедра також активно співпрацює з академічним середовище: перший завідувач кафедри проф. О.П. Дем’янчук відвідав кафедру міжнародних відносин Університету Кадір Хаз (Стамбул, Туреччина) і спілкувався з тодішнім завідувачем професором Серхатом Гювенчем і професором цієї кафедри Дімітріосом Тріантафілу, які допомогли уточнити цілі кафедри (універсалізація підготовки фахівців з міжнародних відносин, підготовка людей, які можуть успішно конкурувати на сучасних ринках праці). О.П.Демʼянчук також відвідував кафедру міжнародних відносин Одеського національного університету ім. І. Мечникова для ознайомлення з передовим досвідом і новітніми підходами до підготовки фахівців у нашій сфері. Цікавими і корисними були спілкування з фахівцями Українського католицького університету (м. Львів) та Університету Макʼюен (Едмонтон, Канада) в рамках спільного проекту «Національна модель ООН). Кафедра також ознайомилася з досвідом роботи та навчальними планами кафедри міжнародних відносин Університету ім. Ф. Шиллера (м. Єна, Німеччина),з якими у нас налагоджені довготривалі контакти, бо завідувач кафедри і гарант ОП М.В. Яковлєв 11 років координував з цим університетом спільну освітньо-наукову програму «Німецькі та європейські студії» і завдяки багаторічній інституційній співпраці колеги надали нам консультації і поради; також був врахований досвід та навчальні плани Віденської дипломатичної академії, з якою кафедра налагоджує інституційну співпрацю – пройшли відбір на грант з інституційної підтримки.

 

Zustrichi Korsunsky Zustrichi Smagliy

 

 

 


 

Проєкт освітньо-наукової програми «Міжнародні відносини та регіональні студії»

 icon Освітньо-наукова програма "Міжнародні відносини та регіональні студії"

 

Запрошуємо всіх стейкголдерів (здобувачів вищої освіти, випускників освітньої програми, роботодавців, представників академічної спільноти, співробітників НаУКМА, представників інших груп стейкхолдерів) залишити відгуки, побажання та пропозиції для покращення освітніх програм.

 

Усі пропозиції та зауваження просимо надсилати до 24 січня 2021 року на адресу гаранту освітньої програми.

 

Гарант програми професор Дем'янчук О.П.  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

 

Студенти

Практика і стажування

Попри складні епідемічні умови кафедра міжнародних відносин намагається налагоджувати співпрацю з різними організаціями та установами, в яких студенти освітньої програми можуть проходити практику і стажування. Оскільки основним акцентом бакалаврської програми є розвиток аналітичних здібностей, кафедра міжнародних відносин активно розвиває співпрацю з аналітичними центрами, зокрема зі Школою політичної аналітики та Центром дослідження медіації і діалогу. Студенти, які стажуються у Школі політичної аналітики, зокрема пройшли тренінг з кодування текстів у програмному забезпеченні NVivo, який провів керівник напрямку інформаційної та ідеологічної реінтеграції тимчасово непідконтрольних територій Донбасу Олег Сабура. Кафедра також вітає студентській ініціативи з пошуків місць проходження практики, зокрема у Державній міграційній службі, Міністерстві інфраструктури, громадській організації «Інститут масової інформації», Центрі «Нова Європа» (участь у дослідженні «Євромапа регіонів», допомога з організації івентів), VoxCheck та ін. Кафедра також активно працює над організацією проходження практики в Міністерстві закордонних справ після зняття карантинних обмежень.

 

Stazhuvanya

Наукова-аналітична робота студентів

Студенти кафедри міжнародних відносин активно пробують себе в аналітико-дослідницькій діяльності, публікують свої наукові розвідки, беруть участь у конференціях та міжнародних заходах.

 

Наприклад, Студентка Коваленко Вероніка під час стажування в аналітичному центрі Adastra активно займалася аналітико-дослідницькою роботою, за результатами якої вона успішно підготувала три матеріали про відголоски пандемії, перспективи будівництва «Північного потоку-2» та майбутнє скандинавської моделі розвитку, з якими можна ознайомитися за посиланнями:

 

 

У рамках стажування у медіа Coda Story студент нашої освітньої програми Ігнатенко Олександр опублікував три аналітично-дослідні розвідки англійською мовою. Coda Story – це американсько-грузинське медіа, що висвітлює проблеми війни проти науки, дезінформування та авторитарні технології. Розвідки Олександр присвячені тому, як теорія змови QAnon набула популярності в Німеччині; як антинаукові поради щодо лікування коронавірусної хвороби поширюються у соціальній мережі TikTok, а також тому, як противники карантинних заходів використовують інструменти прямої демократії у Швейцарії. З аналітичними розвідками Олександра Ігнатенка можна ознайомитися за посиланнями:

 

 

Грачова Катерина (студентка 3 р.н.), Кочержат Марина (студентка 3 р.н.) та Біла Катерина (студентка 4 р.н.) у 2019 році представляли НаУКМА у складі спільної канадсько-української делегації на National Model United Nations (NMUN) у Ерфурті, Німеччина. Теми доповідей відповідали темам, обраним комітетами, у роботі яких були задіяні студентки, а саме, Women in Development (Генеральна асамблея), Preventing Political Persecution and Oppression (Рада ООН з прав людини) та Strengthening Safeguards and Verification (Міжнародне агентство з атомної енергії). Ігнатенко Олександр (3 р. н.), доповідь на тему «Національні Меншини і Національні Держави: Вічне Повернення», Студентська дипломатична лабораторія «Уявлені спільноти? Національні меншини у державах та міждержавних відносинах». Горбачова Софія (3 р. н.), доповідь на тему «Сусід мого сусіда – моя національна меншина. Виклики політики країн-сусідів України щодо їхнього «домашнього закордоння», Студентська дипломатична лабораторія «Уявлені спільноти? Національні меншини у державах та міждержавних відносинах».

 

Детальніше про це можна дізнатися за посиланням.

 

Міжнародна співпраця

Кафедра міжнародних відносин активно залучається до міжнародної співпраці. Ми пишаємося тим, що пройшли відбір у конкурсі на інституційну підтримку найстарішого дипломатичного навчального закладу Європи – Віденської дипломатичної академії (Австрія), що передбачає допомогу з начальною та адміністративною компонентою нашої майбутньої магістерської програми. Кафедра також бере участь в ініціативі з «Digital at home: new steps in internationalization of education» Балтійського регіону, адміністрованого Уппсальським університетом (Швеція). Ми також впроваджуємо курси з медіації та вирішення конфліктів в рамках проєкту “Digital Corridors for Peace Education in Ukraine”, адміністрованому Університетом ім. Фрідріха Шиллера (м. Єна, Німеччина) за фінансової підтримки DAAD, в якому також беруть участь викладачі з Магдебурзького університету та Університету Віадрина (Франкфурт-на-Одері). Кафедра міжнародних відносин також активно співпрацює з Університетом ім. Ґрента МакЮена, (м. Едмонтон, Канада) в рамках спільного проекту «Національна модель ООН). Ми дуже пишаємося тим, що видатний науковець Пол Д’Анієрі погодився долучитися до викладання курсу з зовнішньої політики Росії після розпаду СРСР, і ми також вдячні Тарасу Кузьо, який допомагає кафедрі навчальними матеріалами і як гостьовий лектор долучається до викладання на нашій кафедрі.

 

Студенти нашої програми також регулярно долучаються до міжнародної академічної спільноти, беруть участь у програмах мобільності, що дозволяє їм навчатися у таких закладах: Університет Гронінгену, Карлів Університет (м. Прага, Чехія), Університет Глазго, Sciences Po (м. Париж, Франція), Університет Кадір Хас (Туреччина) тощо.

 

 

Лист від Віденьскої дипломатичної академії

 

© 2012-2021 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна